רוצה לוודא שהעסק שלך מתנהל באופן יעיל וחכם, מנהל את כל הספרים בצורה תקינה ובשורה התחתונה, חוסך כמה שיותר?
מלאו פרטים עכשיו וניצור קשר בקרוב!
למידע וייעוץ מקצועי  למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
  למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
  השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם   מיסוי בינלאומי

   מיסוי בינלאומי
   תוכן עניינים

   הקונספט של מיסוי בינלאומי מרתיע ישראלים בדרך כלל בעיקר בגלל חוסר ידע. לנוכח ריבוי התקנות והחוקים בענייני מיסוי בינלאומי ובגלל ההסכמים המרובים שיש לישראל עם מדינות אחרות בתחומי המיסוי בינלאומי, אפשר – ואף מומלץ – להתייעץ עם רואה חשבון המתמחה במיסוי בינלאומי כדי להבין את המורכבות המאפיינת את הסוגיה הזאת.

    

   מאמר זה הוא מדריך מקיף למיסוי בינלאומי ולהבנתו בכל הנוגע לנהלי רשות המיסים הישראלית. המדריך יתמקד בעיקר בשאלות הבאות – מהי שיטת המיסוי בישראל, מי נחשב תושב ישראל, מהם הסכמי מיסוי בינלאומיים ולמה כדאי להתייעץ עם רואה חשבון בנושאי מיסוי בינלאומי.

    

   מוכנים לפצח את חידת המיסוי בינלאומי? זה לא קשה כמו שזה נשמע. בואו נתחיל.

    

   מהי שיטת המיסוי בישראל?

   שיטת המיסוי בישראל מורכבת למדי. כל אזרח ישראלי או תושב וכל תאגיד שהוקם בישראל מוגדרים 'נישומים' ומשלמים מיסים לפי שיעור הכנסתם. המיסים הרווחים בארץ הם מס הכנסה, מס ערך מוסף (מע"מ), מס חברות, מיסי ארנונה ומיסי מכס.

    

   מערכת המס בישראל היא פרוגרסיבית, כלומר מושפעת משיעור ההכנסה של כל נישום בין שהוא אדם ובין שהוא תאגיד. שיעורי המס החלים על אנשים ותאגידים המדורגים במדרגת ההכנסה העליונה, הם בין 10 אחוזים ל-50 אחוזים. מע"מ נגבה על מרבית העסקאות המדווחות, ושיעורו 17 אחוזים (נכון לשנת 2023). סחורות מסוימות, כמו אלכוהול וטבק, ממוסות בנפרד.

    

   כל אזרח ישראלי, כל תושב מקומי וכל תאגיד מחויבים לדווח לרשויות המס לא רק על הכנסותיהם בארץ אלא גם על הכנסות שהם מרוויחים ממקורות זרים, כלומר מחוץ לגבולות ישראל. עם זאת, תושבים זרים ממוסים רק על הכנסות שמקורן בישראל. חשוב לציין שמיסוי תושבים זרים מושפע ממשך השהות שלהם בארץ וממקום מוצאם.

    

   תקנות המס הישראליות עלולות להיות מאתגרות, ועל אחת כמה וכמה אלה העוסקות במיסוי בינלאומי. כדי להיכנס בעובי הקורה ולהבין את תקנות המס הבין לאומיות מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון מיסוי בינלאומי ולהיעזר בו בנושאים חשובים כמו תכנון מס, ציות לתקנות המס, צמצום החבות לרשות המיסים ומיטוב של הטבות מס.

    

   מיהו נישום בישראל?

   נישום בישראל הוא כל אדם שהוא אזרח ישראלי או תושב בישראל וכל תאגיד שהוקם בישראל ופועל בישראל. אנשים המוגדרים נישומים לפי חוק, עומדים בתנאים הבאים:

   • הם שוהים בישראל יותר מ-183 ימים בשנת מס נתונה.
   • חייהם מתנהלים בישראל – גם קשרי המשפחה שלהם וגם הקשרים החברתיים והכלכליים שלהם.
   • בבעלותם בית מגורים בישראל.

   יחידים שאינם נחשבים אזרחי ישראל או תושבי ישראל אך מרוויחים הכנסה בארץ, ממוסים רק על הכנסה זאת ויכולים להגיש בקשה להחזר מס אם הם זכאים לכך. ייעוץ מס בינלאומי רלוונטי לכל מי שאיננו מודע לסטטוס התושבות שלו בארץ ועלול לשלם מס או לא לשלם מס בהתבסס על מידע שגוי. אזרחים ישראלים ותושבים ישראלים ממוסים לא רק על הכנסות שמקורן בארץ אלא גם על הכנסות שמקורן מחוץ לגבולות הארץ.

    

   מהו מיסוי בינלאומי?

   מיסוי בינלאומי חל על נישומים שחיים ופועלים בארץ ומרוויחים הכנסות גם במדינות זרות. זהו תחום מיסוי מסועף וסבוך, וכדי להבין אותו לעומקו מומלץ להתייעץ עם יועץ מס בינלאומי. למה המיסוי בינלאומי מורכב כל כך? כיוון שמדינות שונות מחילות תקנות מס שונות על כל נישום בין שהוא אזרח או תושב, ובין שהוא תאגיד. תקנות אלה משפיעות על מיסוי ההכנסות ועל הטיפול ברווחים וגם בהפסדים. השוני בין תקנות המס של כל מדינה עלול להטיל על נישומים חבויות מס מרובות אם הם אינם מודעים לדקויות המאפיינות את תקנות המס בכל מדינה. בשל כך מרבית מדינות העולם חתומות על הסכמי מס בין לאומיים ועל אמנות מס בין לאומיות. האמנות וההסכמים האלה משפיעים על מיסוי נישומים שהכנסותיהם חובקות עולם, אך גם מגנים עליהם מפני חבויות מס ותשלומי מס כפולים.

    

   בארץ המיסוי הבינלאומי כפוף להסכמים הבינלאומיים ולאמנות המס השונות. הסכמים אלה קובעים איך ימוסו נישומים שמרוויחים הכנסות שמקורן מחוץ לישראל, ואיך ימוסו הכנסותיהם המקומיות. הם מגינים על הנישומים מתשלומי מס כפולים, והם הסמכות עליונה בסוגיות מס לא פתורות ובערעורי מס.

    

   מהם הסכמי מס בינלאומיים?

   הסכמי מס בינלאומיים, המכונים גם אמנות מס, הם הסכמים שנחתמו בין מדינות כדי להגן על קופת המס של כל מדינה ומדינה וכדי למנוע מיסוי כפול מנישומים. מיסוי כפול הוא למעשה חיוב כפול על אותה הכנסה בשתי מדינות שונות. זה קורה בדרך כלל אם הנישום מרוויח הכנסות מחוץ לגבולות המדינה שבה הוא מתגורר, ונדרש לשלם מס עליהן גם במדינה שבה הוא הרוויח את ההכנסה וגם במדינה שבה הוא מתגורר.

    

   הסכמי מס בינלאומיים קובעים איזו מבין שתי המדינות החתומות עליהם זכאית להטיל מס על הכנסות מסוגים שונים בתנאים שונים וכמה מס ייגבה בגינן. הסכמי מס בינלאומיים מונעים הונאות מס ומעודדים סחר בינלאומי. ישראל חתמה על אמנות מס עם יותר מ-50 מדינות לרבות ארצות הברית, בריטניה, גרמניה, צרפת ואוסטרליה. אמנות המס קובעות את תנאי המיסוי להכנסות מכל סוג כולל דיבידנדים ורווחי הון, ולכן הן חשובות במיוחד לנישומים שמרוויחים הכנסות במדינות שונות.

    

   ייעוץ מס בינלאומי במשרד רואי חשבון גרינברג

    

   ייעוץ מס בינלאומי במשרד רואי חשבון גרינברג

   מיסוי בינלאומי הוא תהליך מאתגר, וישראלים רבים שמרוויחים הכנסות גם בישראל וגם מחוץ לה, מתקשים להתמודד אתו. למרבה המזל, אף אחד לא צריך להתמודד עם מיסוי בינלאומי לבד, כי בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. משרד רואי חשבון גרינברג מתמחה במיסוי בינלאומי על כל היבטיו ויעזור לכם לעשות סדר בחובות המס שלכם גם בארץ וגם בחו"ל.

    

   איך אנחנו עושים את זה? אנחנו מייעצים ללקוחותינו בכל הנוגע לתקנות המס הבינלאומיות בכל מדינה; אנחנו עוזרים להם לתכנן את הוצאות המס שלהם; אנחנו מפחיתים את חבויות המס שלהם ומתמודדים עם תשלומי מס כפולים שהוטלו עליהם; אנחנו מנחים אותם בסבך הבירוקרטיה; אנחנו עוזרים להם לדווח על הכנסותיהם בכל מדינה; ואנחנו מונעים מהם טעויות מס שעלולות לעלות להם ביוקר בקנסות ובתביעות משפטיות.

    

   מרוויחים הכנסות בכמה מדינות? אל תסתבכו עם תקנות המיסוי הבינלאומיות; דברו אתנו, אנחנו כאן בשבילכם.

   עמית גרינברג
   עמית גרינברג

   יועץ מס ומנהל משרד גרינברג בע"מ המעניק שירותי הנהלת חשבונות, ייעוץ עסקי וייעוץ מס.

   שתפו את המאמר עם חברים
   צרו איתנו קשר

   זקוקים לייעוץ? פנייתכם חשובה לנו, אנא השאירו פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי    גרינברג רואי חשבון

    משרד המתמחה בהנהלת חשבונות וייעוץ מס לחברות, עסקים קטנים ובינוניים, בנוסף לכך, המשרד מציע שירות סיוע וליווי בסוגיות המס השונות הכרוכות בתהליך הרילוקיישן לכל המדינות בעולם. צוות המשרד מקצועי, אדיב ומנוסה בתחום, תוך מתן שירות מסור ואישי לפי צרכיו של כל לקוח.

    חיפוש
    אולי יעניין אותך גם...
    דילוג לתוכן