רוצה לוודא שהעסק שלך מתנהל באופן יעיל וחכם, מנהל את כל הספרים בצורה תקינה ובשורה התחתונה, חוסך כמה שיותר?
מלאו פרטים עכשיו וניצור קשר בקרוב!
למידע וייעוץ מקצועי  למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
  למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
  השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם   עמוד הבית » פתיחת עוסק פטור

   פתיחת עוסק פטור

   פתיחת תיק עוסק פטור

   הצעד הראשון של עסק חדש בנבכי עולם החשבונאות והמיסים הוא פתיחת תיק במע"מ – יותר מדויק במשרדי מע"מ.

    

   ההוראה אומרת שכל עסק נפתח כעוסק מורשה, אך במסגרת עידוד פעילות של עסקים קטנים, מדינת ישראל מעניקה הקלות בתחום מע"מ ומאפשרת פתיחת תיק עוסק פטור עבור בעלי עסקים העומדים בקריטריונים מסוימים. בדרך זו יוכלו בעלי העסקים לקבל הטבות אלה.

    

   מי יכול להיות עוסק פטור?

   הקריטריון הראשון לפתיחת תיק עוסק פטור הוא מבחן ההכנסות. אם ההכנסות הצפויות של העסק בשנה לא יעלו על סך 100,491 ₪ (נכון לשנת 2020) רשאי בעל העסק להירשם כעוסק פטור.

    

   מי לא יכול להיות עוסק פטור?

   פתיחת תיק עוסק פטור אינה מותרת לרשימת עיסוקים מפורטת אשר נקבעה בתקנות מע"מ. נכללים ברשימת העיסוקים בעלי מקצועות חופשיים בתחומי חשבונאות וכלכלה, יועצים, עורכי דין, מתווכים ושמאים, בתי ספר למיניהם ועוד.

    

   הכללים החלים על עוסק פטור

    • חשבוניות מס וקבלות. כל עוסק מורשה, חייב בהפקת חשבונית מס ללקוחותיו על כל עסקה, בה יכלול את סכום המע"מ ולאחר ביצוע התשלום, יפיק קבלה. עוסק פטור לא מפיק חשבונית מס אלא יגיש ללקוחותיו דרישת תשלום ועם קבלת התשלום יפיק קבלה.חשוב לזכור שבכל מקרה, על פי התקנות, הפקת קבלה חייבת להיעשות באופן מידי עם קבלת התשלום, אחרת העוסק יהיה חשוף לפסילת ספרי הנהלת החשבונות של העסק על ידי רשות המיסים.
    • גבייה וקיזוז מע"מ. עוסק מורשה מחייב את לקוחותיו בסכום המע"מ על העסקאות השונות וקיימת לו זכות לקיזוז מס תשומות.(נכון לשנת 2019, שיעור המע"מ הוא 17%). עוסק פטור אינו גובה מלקוחותיו מס עסקאות, לכן, אינו מעביר אותו לרשויות המס, גם אין צורך שיפיק חשבונית מס ואין לו זכות לקזז את סכום מס התשומות מהחשבוניות שהוא מקבל מספקיו.
    • פטור מדיווח תקופתי על סכומי מע"מ. עוסק פטור משוחרר מחובת דיווח על עסקאותיו ומתשלומי מע"מ במהלך השנה. ב-31 בינואר עליו למלא הצהרת עוסק פטור מעמ הכוללת את מחזור העסקאות שלו בשנה החולפת.
    • ניכוי הוצאות מוכרות. עוסק פטור רשאי לנכות את סכום ההוצאה ששילם במלואה הכוללת את סכום המע"מ.
    • ניהול ספרי חשבונות. פתיחת תיק עוסק פטור אינה פוטרת את בעל העסק מחובת ניהול ספרי חשבונות. עוסק פטור נדרש לנהל פנקס קבלות. הקבלות יכללו את פרטיו האישיים ואת פרטי התקבולים. עליו לנהל ספר תקבולים תשלומים ידני או בתוכנה ייעודית שאושרה על ידי רשויות המס. כל המסמכים של העוסק, חשבוניות ששילם וקבלות שהפיק ועוד, ישמרו בתיק תיעוד חוץ.
    • אישור ניכוי במקור. ניכוי מס במקור הוא תהליך של הפחתת מס הכנסה מתשלום בעד עסקה שהתבצעה בין הצדדים. בתום שנת המס ימציא הגורם המשלם אישור על היקף ניכוי המס השנתי עובר הצד המקבל כדי שיוכל להציגו במסגרת הדיווח השנתי של הכנסותיו.
     מס הכנסה מאפשר לעסקים קטנים לקבל פטור מניכוי במקור במטרה לעודד פעילות עסקית רחבה יותר. כל עוסק יכול לפנות למשרדי מס הכנסה ולקבל את הפטור.
    • הצהרת הון לעוסק פטור. זמן קצר לאחר פתיחת התיק במע"מ, יבקש מס הכנסה מהעוסק הפטור למלא הצהרת הון ראשונה, כדי שיוכל לבדוק את סבירות הדיווחים של העסק. ההצהרה תכלול דיווח על ההון המושקע בעסק, רכוש פרטי, השקעות בשוק ההון, התחייבויות ורכוש פרטי ודיווח על כספים במזומן.
    • עוסק פטור שעבר את תקרת ההכנסה שנקבעה בחוק, חייב לגשת למשרדי מע"מ ולשנות את סיווגו לעוסק מורשה. באותה שנת המס תחול עליו חובה להעביר את סכום המע"מ על הכנסותיו שעלו על התקרה.

   חובת הגשת דוח שנתי לעוסק פטור

    

   כל עוסק פטור חייב בהגשת דוח שנתי למס הכנסה (טופס 1301). הדו"ח מורכב מסעיפים רבים וכולל דיווח על כל ההכנסות של העוסק, פרטיו האישיים והמשפחתיים ותשלומים שונים שהוא מבצע לקרנות פנסיה והשתלמות ועוד.

    

   הנתונים ישמשו לחישוב חבות המס לאחר קבלת הטבות והקלות במס המגיעים לעוסק. לדו"ח יש לצרף מסמכים ואישורים לתמיכה בנתונים. לבעלי עסק בהיקף הכנסות של עד 60,000 ₪ קיימת האפשרות לדיווח מקוצר.

    

   פתיחת תיק עוסק פטור

    

   איזה מסמכים נדרשים בעת פתיחת תיק עוסק פטור?

    

   אם תרצו לפתוח עסק בעזרתו של משרד רואה חשבון עליכם להביא את רשימת מסמכים לפתיחת תיק במע"מ:

   • העתק מתעודת הזהות.
   •  צילום חוזה שכירות של מקום העסק או הצהרה בכתב לניהול העסק מהבית.
   •  המחאה מבוטלת בה רשומים פרטי חשבון הבנק.
   •  תעודה מקצועית במידה וקיימת.

    

   לאחר הרישום העוסק הפטור יקבל תעודה המעידה על סיווגו ומספרו ברישומים של מע"מ.

    

   לסיכום, פתיחת תיק עוסק פטור מביאה עימה הקלות בהתנהלות השוטפת והחשבונאית של העסק. בשל חוקי מע"מ ודרישות הדיווח מורכבים, רצוי להיעזר במשרד רואה חשבון בתל אביב שיסייע לכם לפתוח את התיק במשרדי מע"מ, ילווה אתכם בניהול החשבונות ויסייע לכם להגיש את הדו"חות למע"מ ולמס הכנסה.

    

   קריאה נוספת על הצהרת הון >>   צרו איתנו קשר

   זקוקים לייעוץ? פנייתכם חשובה לנו, אנא השאירו פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי    גרינברג רואי חשבון

    משרד המתמחה בהנהלת חשבונות וייעוץ מס לחברות, עסקים קטנים ובינוניים. צוות המשרד מקצועי, אדיב ומנוסה בתחום, תוך מתן שירות מסור ואישי לפי צרכיו של כל לקוח.