רוצה לוודא שהעסק שלך מתנהל באופן יעיל וחכם, מנהל את כל הספרים בצורה תקינה ובשורה התחתונה, חוסך כמה שיותר?
מלאו פרטים עכשיו וניצור קשר בקרוב!
למידע וייעוץ מקצועי  למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
  למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
  השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם   עמוד הבית » עוסק מורשה

   עוסק מורשה

   מקצועות חופשיים - הגדרה

   לאחר שהבנו מהו "עוסק פטור" נבין את המשמעות של פתיחת תיק במע"מ כ"עוסק מורשה".

   מקצועות חופשיים החייבים להירשם כעוסק מורשה

   מקצועות חופשיים הגדרה – ישנם עוסקים שמרגע שהתחילו את פעילותם העסקית עליהם לפתוח תיק כעוסק מורשה, גם אם מחזור ההכנסות שלהם לא צפוי לעלות על התקרה שנקבעה בחוק לעוסק פטור, העומדת כיום על 99,893 (נכון לשנת 2021) ₪ לשנה. אותם עוסקים יהיו בעלי מקצועות חופשיים לדוגמא: רופא, עו"ד, רו"ח, מהנדס וכד'. עוסקים שאינם בעלי מקצועות חופשיים יכולים לבחור לפתוח תיק במע"מ כעוסק פטור או כעוסק מורשה.

    

   כפי שציינו במאמר על "עוסק פטור", גם במקרה של עוסק מורשה מדובר על הגדרה לצורך מס ערך מוסף בלבד. עוסק מורשה בעצם יכול לגבות בזמן הספקת המוצר או השירות מס שנקרא "מס עסקאות" ולקזז כנגדו את ההוצאות שקשורות לעסק שלו, והן "מס תשומות". מס העסקאות בניכוי מס התשומות יקבעו את היתרה אותה יש להעביר (או לקבל!) למע"מ. מס ערך מוסף נכון לשנת 2021 הינו 17%, כך שלדוגמא עוסק מוכר מוצר ב-117 ₪ כולל מע"מ – הסכום מורכב ממחיר המוצר שהוא 100 ₪ בתוספת 17 ₪ שהם המע"מ.

    

   נניח ולאותו עוסק היתה הוצאה בעסק על סך 50 ₪ כולל מע"מ – 41.5 ₪ המחיר ו-8.5 ₪ מע"מ. ניתן לראות שאותו עוסק גבה 18 ₪ מע"מ במעמד מכירת המוצר (מס עסקאות) ושילם 8.5 ₪ מע"מ כשקנה מוצר לעסק שלו (מס תשומות), את ההפרש בגובה 8.5 ₪ יצטרך העוסק לשלם.

    

   בדרך כלל משתלם לפתוח תיק כעוסק מורשה בעסקים שיש להם הוצאות רבות. עסקים אלו יכולים לקזז 17% מהוצאותיהם כנגד ההכנסות כפי שראינו בדוגמא לעיל. ישנם מקרים שלעוסק מסוים התשומות יהיו גבוהות מהעסקאות ואז אותו עוסק יהיה זכאי לקבל את ההפרש כהחזר ישירות לחשבון הבנק בתוך 30 יום ממועד הדיווח למע"מ, בתוספת ריבית והצמדה.

    

   עוסק מורשה צריך להגיש דיווח חודשי או דו-חודשי על פעילותו העסקית, הדיווח והתשלום יתבצעו ב-15 לחודש על החודשיים שקדמו לו לדוגמא: הדיווח והתשלום בגין ינואר-פברואר יתבצע ב-15 למרץ. על מנת להגיש את הדיווח אוספים את כל החשבוניות בגין ההוצאות וההכנסות של העסק ואת אלה מגישים למשרד הנהלת החשבונות, אשר יקלוט את הנתונים, יפיק דוחות וידווח לרשויות. מס תשומות אפשר לתבוע רטרואקטיבית עד 6 חודשים ולכן גם אם מגלים באיחור שלא קוזזו חשבוניות הוצאה, הרי שכדאי להגיש אותן ולנצל את החזר המע"מ.

    

   משרד הנהלת חשבונות גרינברג בע"מ מתמחה, בין היתר, בהגשת דוחות למע"מ לעוסקים פטורים ומורשים.
   אנחנו מזמינים אתכם לקרוא מאמר מקצועי על הקמת חברה בע"מ או עוסק מורשה   צרו איתנו קשר

   זקוקים לייעוץ? פנייתכם חשובה לנו, אנא השאירו פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי    גרינברג רואי חשבון

    משרד המתמחה בהנהלת חשבונות וייעוץ מס לחברות, עסקים קטנים ובינוניים. צוות המשרד מקצועי, אדיב ומנוסה בתחום, תוך מתן שירות מסור ואישי לפי צרכיו של כל לקוח.