למידע וייעוץ מקצועי


למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם


מדריך לעוסק – מיום פתיחת העסק ועד יום הפרישה לפנסיה
עמוד הבית » מדריך לעוסק – מיום פתיחת העסק ועד יום הפרישה לפנסיה

מדריך לעוסק - מיום פתיחת העסק ועד יום הפרישה לפנסיה

מדריך לעוסק

כל עצמאי יודע כמה קשה זה להיות עצמאי, כמה מסים יש לשלם, ביטוח לאומי ועוד גזרות רבות אחרות שמשפיעות באופן ישיר על כיסו הפרטי. הקושי היומיומי הזה בא לידי ביטוי בדאגה ללקוחות, דאגה לגבייה, תשלומים לרשויות ולספקים ואין סוף מטלות שגוזלות זמן רב וכאב ראש לא קטן.

 

הסטטיסטיקות שמפורסמות, לא מבשרות דברים טובים על עולמם של העצמאים ובכל מערכת בחירות כבר התרגלנו שהעצמאים לא נמצאים בראש סדר העדיפויות.

לא פעם אני שומע תסכול מצד בעל עסק כזה או אחר ש"היה עדיף להיות שכיר" או "אם הייתי יודע, לא הייתי פותח את העסק" ועוד מגוון רחב של דוגמאות יצירתיות, מטובלות באיחולים כאלה ואחרים כלפי הרשויות והמדינה.

יחד עם זאת, אני מאמין שאפשר להסתדר ואף לחיות די טוב כעצמאי אם מתנהלים נכון וזוכרים לקחת בחשבון כמה כללים חשובים.

 

אישורים ברשויות

 

הצעד הראשון בדרך לעצמאות – צריך לקבל אישור

אז כמובן, כדי להיות עצמאי צריך לפתוח תיקים ברשויות ובמילים אחרות, לעדכן את המדינה שאנחנו מתחילים לעבוד כעצמאים.

למרות שמדובר בצעד מרגש בהחלט ובעל משמעות גדולה עבורך, אף אחד לא ישלח לך פרחים או יפתח בקבוק שמפניה וכל הסיפור יסתכם במספר מסמכים שיש לחתום עליהם. יש לפתוח תיקים במס ערך מוסף (מע"מ), מס הכנסה וביטוח לאומי והחוק מחייב לפתוח תיקים עם תחילת הפעילות. על מנת להימנע מבעיות, מומלץ לפתוח את התיקים ברשויות באותו היום (מוזמנים לקרוא בהרחבה – איך פותחים עסק).

 

לרשויות השונות יש דרישות רבות מבעל העסק (שחייבים לדעת ולהקפיד עליהן), בין היתר חלה חובה לרשום את כל הפעולות בעסק (הכנסות והוצאות בעיקר) בעזרת מסמכים שמתקבלים (חשבוניות למשל) והגשת דיווחים בהתאם למסמכים הללו ועוד דרישות נוספות שחוזרות על עצמן מידי חודש/שנה.

 

אחת הדרישות העיקריות שחייבים לקחת בחשבון היא התשלומים.. כשמדובר בשכיר, המעסיק דואג לכל נושא הדיווח והתשלום לרשויות ואין התעסקות ישירה מולם, אבל כשמדובר בעצמאי , חלה עליו החובה לדווח ולשלם את מה שדורשים ממנו. יש לקחת בחשבון את תשלומי המסים כשמתמחרים את השירות שלכם או המוצר שלכם על מנת לא להגיע למצב שיש פעילות שמייצרת הכנסות אבל אין בסוף מספיק כסף כדי לשלם לרשויות והכי חשוב, לקחת כסף הביתה.

 

חשוב להדגיש, במס הכנסה יש מדרגות שמתחילות ב10% ומגיעות ל50%, זאת אומרת שכשמרווחים מעל כ-600 אלף ₪ בשנה יכולים להגיע למדרגה של 50% ובנוסף לזה, עוד תשלום לביטוח לאומי וזה מגיע ביחד לכ64% מסים מההכנסה החייבת- זה בלתי נתפס וחייבים לקחת זאת בחשבון כאמור.

אחרי שהתיקים פתוחים ברשויות, אפשר להתחיל לעבוד ולספק את השירות או המוצר שלכם.

 

יש להנפיק קבלות/חשבוניות בהתאם לאופי העסק ובמידה ויש ספרים נוספים שצריך לנהל (יכול להשתנות בין סוגי עסקים שונים), חייבים לדעת זאת מתחילת הפעילות כדי שלא תהיו חשופים לפסילת ספרים במקרה של ביקורת מס הכנסה.

 

החוק מחייב לשמור מסמכים פיזית לתקופה של 7 שנים, זאת אומרת שמרגע שהתחלתם את הפעילות שלכם כעצמאים, צריך להתחיל לשמור מסמכים בצורה מסודרת. איזה מסמכים צריך לשמור? ראשית חשבוניות הכנסה- כל הכנסה שמתקבלת בעסק צריכה להירשם בספרי העסק (חשבונית/קבלה) ואת ספח ההעתק, יש לשמור. למזלנו, יש גם תוכנות מחשב שעושות את זה, רק צריך להקפיד לבדוק שהתוכנות האלה פועלות ברישיון.

שנית, חשבוניות הוצאה- בהמשך נסביר מהן בדיוק הוצאות אבל גם את ההוצאות בעסק יש לשמור ע"י חשבוניות שמתקבלות בזמן רכישה. המסמך היחיד שמוכר בחוק שאיתו ניתן לקזז מע"מ הוא "חשבונית מס", לכן, ברכישות עבור העסק יש להקפיד לבקש חשבונית מס ע"ש העסק בכדי שניתן יהיה לבצע רישום כיאות.

 

בנוסף, יש לשמור מסמכים עם קשר לעסק, לדוגמא, אישורי העברות כספים, פירוט כרטיסי אשראי, פנקסי צ'קים וכד'.

 

במידה ותבחרו לעבוד עם איש מקצוע, תוכלו לקבל הסבר מדויק יותר אודות הספרים שיש לנהל ואופן שמירת המסמכים השונים וזאת בכדי להתנהל בצורה חוקית ומסודרת.

 

שירותי רואה חשבון

 

חברתו הטובה ביותר של העצמאי – ההוצאה המוכרת

סך ההכנסות בעסק (מחזור עסקי) פחות ההוצאות המוכרות נותן שורת רווח (או הפסד) בדוחות העסק ובמידה והשורה הסופית מראה רווח, בעל העסק יתחייב בגינו במס הכנסה וביטוח לאומי.

 

אז מהי הוצאה מוכרת?

ההגדרה להוצאה מוכרת היא "כל הוצאה ששימשה בייצור ההכנסה" במילים אחרות, על מנת לייצר הכנסה בעסק, יש להוציא כסף במקרים רבים. הדוגמא הפשוטה ביותר היא שיווק העסק, הוצאות עבור שירותי שיווק ופרסום של העסק בוודאי עונות על הגדרת "הוצאה מוכרת" כיוון והוצאה זו, משמשת ליצירת חשיפה אשר מטרתה תוביל לקוחות לקנות את שירותי/מוצרי העסק (ייצור הכנסה). כמובן שיש עוד הרבה הוצאות שניתן לדרוש אבל זה צריך להיות בהתאם לאופי הפעילות וצרכי העסק.

 

איך דורשים הוצאה בכלל?

פשוט מאוד, רכשת מוצר לעסק? שירות לעסק? בסך הכל צריך לבקש חשבונית מס על שם העסק ועם המסמך הזה ניתן לרשום את ההוצאה בספרי העסק שמנהלים (כאמור בסעיף 1).

יש מקרים בהם נתקל בהוצאה שיש לה אופי פרטי ועסקי ביחד וצריך להכיר את ההתייחסות במקרה כזה. הדוגמא הנפוצה ביותר היא הוצאות בגין שימוש ברכב – בחלק גדול מהמקרים, עצמאי רשאי לרשום הוצאות בגין שימוש ברכב (דלק, תחזוקה וכד') אך מכיוון שהרכב משמש גם לצרכי העסק וגם לצרכים פרטיים, רשות המסים מכירה רק חלק מההוצאה הזו (45%) ואת החלק הלא מוכר בעצם לא מחשיבים כהוצאה. הוצאות מעורבות קיימות בעוד מקרים והדבר המשותף כאמור הוא שאפשר להכיר רק חלק מההוצאה ולא את כולה .

 

חשוב מאוד להקפיד לשמור חשבוניות הוצאה של העסק, יש עצמאים שלא מקפידים על שמירת מלוא המסמכים והדבר הזה גורם לתשלום מסים גבוהה יותר (גם מס הכנסה וגם ביטוח לאומי) מכיוון ששורת הרווח בעסק גבוהה יותר אם לא רשמנו את כל ההוצאות.

לא ניתן לרשום בספרי העסק הוצאה מבלי שיש לכך אסמכתא (חשבונית מס או כל מסמך אחר שאושר) ולא ניתן לקזז מע"מ במקרה של עוסקים מורשים ככה שבמידה ובעל העסק לא דרש חשבונית או איבד חשבונית ההפסד פוגע בו גם במישור של מע"מ.

 

יש לזכור שהמטרה היא להקים עסק רווחי ולא סתם למצוא הוצאות כדי לא לשלם מס, חשוב להתנהל עם ההוצאות בחוכמה גם לצרכי מס אבל חשוב אף יותר לצרכי העסק.

ככל שהעסק יותר רווחי ככה משלמים יותר מס ובעצם כל עסק צריך לאחל לעצמו לשלם כמה שיותר מסים, אבל צריך לעשות זאת בחוכמה.

כשבוחרים לעבוד מול איש מקצוע, תוכלו לקבל הנחיות מדויקות יותר אודות ההוצאות שתוכלו לדרוש בעסק בצורה חכמה תוך מיצוי החיסכון במס.

מטבע הדברים, בעל עסק בתחילת הדרך יעדיף לחסוך בהוצאות כמה שיותר ולפעמים יעדיף גם לחסוך את שכר הטרחה של יועץ מס או רואה חשבון אבל יש הוצאות שדווקא בהן לא מומלץ לחסוך.

 

דוגמא אופיינית היא שבעל עסק שמוכר מוצר מסוים ירצה שהמוצר שלו יהיה כמה שיותר טוב וישקיע בזה כסף ומאמצים נוספים כדי שהמוצר שלו יהיה טוב.

אז למה שהלב של הפעילות העסקית שלו לא יתנהל במקום טוב ומקצועי?

יש לבחון היטב איזה הוצאות נצרכות לעסק (במיוחד בשלבים הראשונים) ואיזה הוצאות אפשר לוותר כדי שלאורך כל הדרך נוכל לשמור על רווח.

לצערנו, יש גם מקרים של טעויות שצריך לקחת בחשבון שיכולות לקרות, יכול להיות מצב של הוצאה מיותרת או בזבוז של כספים, ככל שנתכנן את הצעדים שלנו עד כמה שאפשר וככל שנדע להתייעץ עם אנשי מקצוע ככה נוכל להימנע מטעויות שיעלו לנו הרבה כסף בעתיד .

בנקים ונותני אשראי

לצורך קיום פעילות עסקית, מומלץ להתנהל עם חשבון בנק נפרד לטובת העסק ולא לערבב חשבונות עסקיים ופרטיים.

בבנק יש מספר פעולות נפוצות שמתבצעות – כניסת כספים, יציאת כספים, השקעות וחסכונות ומימון.

אין הרבה עצמאים שלא ישמחו לחסוך בתשלומי המסים השונים אבל יש לזה גם צד אחר שהרבה לא לוקחים בחשבון.

 

כשאנו דורשים הוצאות בעסק או בשפה המקובלת בשוק "מייצרים הוצאות לעסק", אנחנו בעצם מקטינים את שורת הרווח במטרה לחסוך במס כפי שציינו, אבל יש עוד גורם שמסתכל על העסק והגורם הזה דווקא רוצה לראות רווח וכמה שיותר.

אם הצלחת לנחש, אז מדובר בבנקים. אין הרבה ברירות כבעל עסק אלא להתנהל עם חשבון בבנק, וכידוע לבנקים יש אינטרסים משלהם ורצון "לסיים את החודש" (גם הם בסופו של דבר עסק עם רצון להרוויח) ואחד מהאינטרסים הבולטים של הבנק הוא שיהיו לו לקוחות טובים שמכניסים כסף לחשבון שבו יוכלו לעשות שימושים כאלה ואחרים ויגבו גם עמלות.

 

ישנם מקרים שבהם בעל העסק מעוניין לקבל מימון לטובת הפעילות העסקית (הלוואה, מסגרת וכד') ובמקרה כזה, הבנק ירצה לראות דוחות של העסק.

אם פעלנו במלוא המרץ על מנת להשיג הוצאות לעסק כדי להצליח לחסוך במסים אז מול הבנק זה יעשה דווקא את הפעולה ההפוכה, בד"כ לא יהיה לבנק רצון לעזור לבעל עסק שמראה רווח נמוך או בעין של הבנק "עסק שאין לו יכולת החזר הלוואה".

אותו הדבר כמובן גם לגבי נותני מימון אחרים לדוגמת חברות ביטוח, חברות אשראי וכו'. כולם ירצו לראות דוחות של הפעילות העסקית ועסק שמראה רווחים נמוכים יכול להתקשות לקבל מימון בעת הצורך.

לכן, יש לתכנן מראש את כל הנושא של גיוס אשראי לעסק ועדיף כמה שיותר מראש, עם כתיבת תוכנית עסקית ברורה שבעזרתה ניתן לצפות את יכולת העמידה של העסק בהחזר ההלוואה.

כמו בהרבה תחומים אחרים, גם במקרים של אשראי, חשוב לעשות השוואה בין הגופים השונים.

המשמעות של טווח הזמן להחזר ההלוואה בתוספת הריביות והעמלות השונות יכולה להשפיע באופן מהותי מאוד על סך כל ההחזר ולכן גם אם לפעמים מדובר בשינויים יחסית מינוריים בין הגופים השונים, חשוב מאוד לעשות השוואה יסודית כדי לא "ליפול" באותיות הקטנות.

אם הגעתם למסקנה שאין שום ברירה אחרת אלא לקבל הלוואה/אשראי לעסק, חשוב לזכור שלא מדובר במתנה אלא בסכום כסף שצריך להחזיר. גובה ההחזר מאוד חשוב כיוון וזה חלק מתכנון התקציב שלכם, לדעת כל חודש איזה תשלומים העסק צריך לשלם וביניהם גם החזר ההלוואות (לפעמים זה לא כלכך ברור). אחרי שבדקתם הכל ואתם בטוחים שניתן יהיה לעמוד בגובה ההחזר, אפשר להתקדם.

חשוב להדגיש, מימון לעסק זה דבר לפעמים שהוא נצרך, אבל יש בו סיכונים שצריך לדעת לנהל ועדיף כמה שיותר מראש. אם חלילה ישנו מצב שלא עומדים בהחזר מסוים יכולות להיות לזה השלכות כבדות מאוד כלפי בעל העסק וממש לא מומלץ להגיע למצב כזה.

דוגמא רלוונטית בין סוג מימון חכם לבין מימון פחות חכם:

הלוואה לצורך רכישת נכס שמניב הכנסה יכולה להיות חכמה כיוון ותיאורטית אפשר לייצר נכס בבעלות שמממן את החזר ההלוואה וככה ההחזר לא נחשב לחלק מהתזרים.

הלוואה לצורך תשלום משכורות למשל, פחות חכמה כיוון וגם בחודש העוקב יש משכורות לשלם ואז בחודש הבא יהיה צורך גם לשלם משכורות וגם לשלם את החזר ההלוואה וככה בעצם לייצר עומס על התזרים.

פנסיה וחיסכון ארוך טווח

החל משנת 2017, נכנס חוק המחייב כל עצמאי להפקיד עבור עצמו לפנסיה, כמובן שזה לא נכלל במסים הרגילים שמשלמים וזה עוד תשלום שצריך לקחת בחשבון.

הדעות הקיימות בשוק בנוגע לחסכון לפנסיה חלוקות, יש כאלה שיגידו שזה כסף שהסיכוי לראותו הוא אפסי ויש כאלה שיראו בזה כמרכיב עיקרי בשמירה על רמת חיים גבוהה כשנגיע לגיל הפרישה.

במקרה הזה, אנחנו לא מייעצים מה לעשות אלא מציגים את התמונה הרצויה לדעתנו.

המשמעות הפשוטה של ביטוח פנסיוני היא שהיום אנחנו משלמים סכום מסוים לחברת הביטוח במטרה לבטח סכום כסף שיעמוד לרשותנו כקצבה בגיל פרישה.

ככל שנצבור יותר כסף בקופת הפנסיה לגיל הפרישה, כך תעמוד לרשותנו קצבה חודשית גבוהה יותר.

 

איך צוברים יותר כסף לפרישה?

  • ראשית מקפידים להפקיד את הסכום שצריך להפקיד על פי חוק (נקבע לפי גובה ההכנסה).
  •  גובה דמי הניהול שמשלמים לקופת הפנסיה יכול להשפיע באופן ישיר על הצבירה ולכן מומלץ לנסות להשיג תנאים אטרקטיביים ועמלות נמוכות ככל האפשר.
  • בחירת מסלול מותאם גיל יכול לסייע לצבור יותר כסף כיוון ומדובר בחיסכון ארוך טווח שיש לו את אפקט ה"ריבית דריבית". אדם צעיר יוכל להרשות לעצמו תיאורטית לקחת סיכונים גבוהים יותר מאשר אדם שנשאר לו שנים בודדות עד גיל הפרישה.

כמובן שיש עוד דברים שיכולים להשפיע אך מומלץ להיעזר באנשי מקצוע שיכולים להתאים מסלול אישי לפי מצבכם ולפי גובה הכנסתכם.

החשיבות של חיסכון לטווח ארוך צריכה להיות מודגשת כבר מהיום הראשון של הפעילות העסקית.

 

להיות עצמאי זה לא קל, שלא יספרו לכם סיפורים, הלחץ שקיים לעצמאים זה לא משהו שניתן לתאר בכתב, צריך למכור, לנהל, לקדם ובעיקר לעבוד סביב השעון כדי שיהיה אפשרות להתפרנס, בדיוק בגלל הסיבות האלה, עצמאי לא בהכרח ירצה לעבוד באותה כמות של לחץ כשיגיע לגיל 60 לדוגמא.

על מנת להגיע להגיל 60 ושתהיה אפשרות להפחית את רמת הלחץ וכמות העבודה מבלי לפגוע בגובה ההכנסה ורמת החיים, יש לדאוג לנושא החיסכון כבר מהיום הראשון של העסק – "לשים בצד שקל לבן ליום שחור" (לא עלינו).

החוק אומנם מחייב להפקיד לפנסיה אבל יש עוד מגוון אפיקי חסכונות מצוינים עבור עצמאים ועבור כל אדם. אפיקים נוספים שיכולים להיות תוספת לפנסיה לדוגמא הם קרן השתלמות וקופת גמל להשקעה, בשני המקרים אפשר ליהנות מחיסכון מהותי במס הכנסה ואפילו בפטור לחלוטין ולכן אלה אופציות אטרקטיביות שמומלץ לבחון.

הקו המנחה שצריך ללכת לפיו כשבוחרים חיסכון ומסלול הוא התשואה, ככל שנשיג תשואה גבוהה יותר על פני תקופת זמן ארוכה יותר, ככה הצבירה תהיה משמעותית יותר ולכן השאיפה היא בין היתר להשיג את התשואה הגובהה ביותר.

מומלץ לכל אדם לחסוך כסף בצד וכשמדובר בעצמאי החשיבות גדלה. השינוי בהכנסות אצל עצמאים קורה באופן תדיר, לא כל חודש יש את אותה הכנסה, לפעמים לקוחות עוזבים, לפעמים מצטרפים ולכן תמיד כדאי לשים כסף בצד למקרה שההכנסות בעסק יפגעו (מכל סיבה שהיא).

עסק עונתי למשל צריך לתכנן את החסכונות שלו כדי שיהיה מספיק כסף לתקופה שאחרי העונה.

עסק שיש לו הכנסות קבועות צריך לתכנן את החסכון כחלק מההכנסה הקבועה או כאחוז מההכנסה הקבועה כי לפעמים יש הפתעות וההכנסה מצטמצמת או אפילו בשביל לבצע השקעה מחודשת בעסק.

עסק שההכנסות שלו משתנות בהחלט צריך כבר מהיום הראשון לדאוג ככל האפשר לשים כסף בצד בכדי להיות ערוך לכל תרחיש במידה וחודש אחד לא תהיה הכנסה בכלל.

חיסכון יכול להיות לטווח ארוך ויכול להיות גם לטווח קצר, יש חסכונות שאפשר לפתוח למטרה מסוימת ויש חסכונות שפשוט טוב שיהיה.

המשותף לכולם הוא שזה צריך לקרות ועדיף שזה יהיה חלק מההוצאות הקבועות של העסק וחלק מתכנון התקציב ובטח שעדיף לחסוך את הכסף במקומות טובים שנותנים תשואה ראויה.

אסור להזניח את הנושא הזה, עצמאים רבים נוטים לא לתת חשיבות גדולה לנושא החיסכון אבל זה צריך להיות כמעט בראש סדר העדיפויות מרגע שהעסק עובד

כי בשורה התחתונה, אם אתם לא תדאגו לעצמכם, אף אחד לא יעשה כנראה אז אין מה לבנות על זה.

בחירת משרד רו"ח – ייעוץ עסקי קבוע לעסק

אחרי שהכרנו את כל תשלומי החובה שיש לשלם כשמתנהלים כעצמאים והבהרנו שמדובר באחוז ניכר מההכנסה שלנו, צריך לראות איך לא משלמים תשלומים מיותרים שסתם יכבידו על ההתנהלות השוטפת.

זהו תפקידו של רואה החשבון/ יועץ המס של העסק – היועץ האישי שלכם ושל העסק שלכם.

תפקידו של היועץ זה בראש ובראשונה להכיר אתכם ואת הפעילות שלכם על בוריה ולדעת איך למצות כל מה שאפשר על מנת שלא לשלם תשלומים מיותרים לרשויות (כמובן באופן חוקי).

 

למשרד רו"ח שמלווה את העסק שלכם תפקידים רבים שעליכם להכיר ולדעת לנצל. שיתוף פעולה מלא בין בעל העסק לבין משרד רו"ח בהכרח יתן לעסק סיכויים יותר טובים להצליח ולכן בחירת משרד טוב שמבין את הצרכים שלכם בהחלט חשובה מאוד.

 

בין התפקידים השונים שמשרד רו"ח יכול לספק הם:

  •  הנהלת החשבונות של העסק – מדובר בלב העסק, זה השם הכולל לרישום הפעולות של העסק וע"י הנהלת החשבונות אפשר לראות את התוצאה הכספית של העסק, אם הוא רווחי או לא.
  • ביצוע ובקרה של תשלומים לרשויות – כדי שבעל העסק לא יצטרך להתנהל בכלל מול הרשויות, משרדים רבים מציעים לבצע את התשלום בפועל עבור בעל העסק, לבחון שינוי בגובה התשלום לאורך השנה (על מנת להימנע מהפרשים ככל הניתן) ולבצע פריסות תשלומים במידת הצורך.
  •  ייעוץ ותכנון – ככל שבעל העסק ישתף יותר את רו"ח/יועץ המס, ככה הוא יוכל לקבל חוות דעת וייעוץ אישי מותאם לצרכיו, בניית תוכנית עסקית, תכנון מס, ייעוץ ובחינת נתונים, ניהול סיכונים ועוד.
  •  מעטפת שירותים לעסק – חלק גדול מאוד מהצרכים של העצמאים ניתן למצוא במשרד רו"ח, החל מפתיחת תיקים, ייעוץ וליווי ועד ייעוץ ותכנוני פרישה.

מומלץ מאוד להתחיל את הדרך העצמאית עם משרד רו"ח שרואה אתכם ויודע לתת לכם את המענה העוטף שאתם צריכים.

 

נכון, יש לזה עלויות, אבל זה מסוג הדברים שכדאי להשקיע בהם וגם כאן, כמו במקרים רבים, מומלץ לערוך השוואה ולהבין בדיוק מה רו"ח מספק לכם/יכול לספק לכם.

חשוב לזכור, להבדיל משכירים, על עצמאי מוטלת מלוא האחריות והלחץ שבניהול עסק וקבלת החלטות. רו"ח/ יועץ מס טוב זה אחד שאפשר להתייעץ איתו בדיוק בנושאים האלה, גם במטרה לקבל חוות דעת מקצועית וגם כי הוא השותף שלכם בעסק ומכיר את המסוגלות של העסק לבצע שינויים כאלה ואחרים.

למעשה מדובר בסוג של פסיכולוג לעסק ולבעל העסק שצריך לדעת לנצל ולשתף לאורך כל הדרך.

אם בעל העסק לא ישתמש בשירותי הייעוץ הוא יכול להיות חשוף למקרים של הפרשים לא צפויים בתשלומי המסים, או להיכנס לקשיי תזרים מכל מיני סיבות של חוסר תכנון נכון, וחבל (עוד על ניהול תזרים מזומנים).

יש סטטיסטיקות שמראות שרוב בעלי העסקים סוגרים את העסק כבר השנה הראשונה, זה משהו שאפשר לשנות בחלק גדול מהמקרים אם רק יודעים לתכנן מראש ולהכיר מראש את רוב הסיכונים והסיכויים שיש לעסק להצליח או להיכשל.

תפקידו של רו"ח בין היתר זה גם לדעת במקרים המצערים יותר להגיד לעסק מתי צריך לעצור כי העסק מפסיד ולמנוע הפסדים גדולים יותר, גם במקרים כאלה כדאי להיות ערוכים ולהיות עם ליווי של איש מקצוע שאליו מחוברים כי גם במקרה של סגירת עסק יש פרוצדורה מסוימת שצריך לקחת בחשבון אבל לא לשם כך נכתב המדריך.

 

שיווק לעסק

הדלק של הפעילות העסקית- שיווק

כל הכבוד, עשיתם כל מה שצריך כדי להתחיל את הפעילות שלכם. בחרתם משרד רו"ח, במדינה כבר יודעים שפתחתם תיקים, בחרתם אפיקי חסכון שמתאימים לכם, בנק לעבוד איתו ואתם יודעים בדיוק מה אתם מוכרים לעולם, כל מה שנותר הוא לעדכן את הלקוחות שלכם שהתחלתם לעבוד.

 

שיווק לעסק זה הבסיס, רק ככה לקוחות ידעו על קיומכם וכמה שהנושא הזה ברור, עסקים רבים בוחרים (במיוחד בימים הראשונים) לחסוך בעלויות ובין היתר בעלויות השיווק (כפי שציינו כבר).

 

כשמתחילים את הפעילות העסקית יש לבחון איזה מאמצעי השיווק השונים יתאים לכם יותר, גם מבחינת עלויות וגם מבחינת יעילות.

קיימים אמצעים קלאסיים יותר ומתקדמים יותר ולכל עסק שיווק מותאם עבורו וחשוב לקחת את זה בחשבון כדי לא לבזבז כסף על שיווק שלא עובד.

למשל, לא כל עסק יכול לשווק את עצמו בצורה של "פלייר" ששמים בתיבת דואר וגם לא כל עסק שישווק את עצמו דרך ה"פייסבוק" יקבל את התוצאות הרצויות שציפה.

נושא השיווק הוא קריטי בדיוק כמו שאר הנושאים הקודמים שרשמנו, דרך השיווק מגיעות ההכנסות לעסק וככל שהשיווק יותר טוב, ככה ניתן יהיה להביא הכנסות גבוהות יותר.

כדאי לערוך תוכנית שיווקית מותאמת לעסק עם בעל מקצוע ואפילו עם כמה בכדי לערוך השוואה בין המוצרים השונים ולבדוק מה פועל יותר לעסק שלכם ומה לא. כל שקל בעסק חשוב ולכן עדיף לכם יהיה לנתב את הכספים למקומות הרצויים ולוודא שאתם מקבלים החזר גבוה על ההשקעה שלכם בשיווק בצורה של לקוחות בעסק.

כמו בהרבה דברים אחרים, גם במקרה של שיווק יש עניין של ניסוי ותהייה, צריך להבין מה עובד עבור העסק שלכם ואם זה לא עובד אז אין עניין לחכות ולהמשיך לשלם סכומי כסף גדולים לשיווק שלא עובד.

אל תגבילו את עצמכם עם חוזים דרקוניים שמחייבים אתכם לקחת תקופה מראש כי אם משהו לא עובד אז חייבים לשנות.

ניהול עסק בין היתר מצריך התעסקות בשיווק ופיתוח, זה חלק מהיומיום של העסק וזה צריך לעבוד טוב כי זה מה שיתרום בסופו של דבר להכנסות שלכם. ככל שתיחשפו לקהלים נכונים יותר, ככה הסיכוי שלכם למכור גבוהה יותר ומבחינת העסק זה הדבר החשוב.

סיכומו של דבר:

אז בטח הבנתם שלהיות עצמאי זה לא פיקניק, מדובר פה על צעד משמעותי שכרוך באחריות גבוהה והתנהלות נכונה כדי להצליח.

פוטנציאל הצמיחה של עצמאי תיאורטית הוא אינסופי ובעיקר אפשרי אבל מה שחוזר על עצמו הרבה במדריך הזה זה הנושא של תכנון.

ככל שבעל העסק יכול לתכנן את הדרך שלו בצורה ברורה יותר, כך יהיה פשוט יותר להגיע ליעד שרוצים

וכדי לעשות זאת, חשוב לדעת את הדברים האלה.

אם קראת את המדריך הזה ככל הנראה יש לך רצון לצאת לעצמאות או שכבר את/ה עצמאי/ת ומומלץ להכיר את הנושאים השונים שעלו כאן.

משרד גרינברג נותן שירות מקיף לבעלי עסקים ממגוון רחב של תחומי פעילות.

אם תרצי/ה לקבוע פגישת ייעוץ, כמובן שנשמח, נעשה את כל המאמץ לתת לך את הערך הגבוה ביותר עבור העסק שלך.

 

צרו איתנו קשר


גרינברג רואי חשבון

משרד המתמחה בהנהלת חשבונות וייעוץ מס לחברות, עסקים קטנים ובינוניים. צוות המשרד מקצועי, אדיב ומנוסה בתחום, תוך מתן שירות מסור ואישי לפי צרכיו של כל לקוח.