רוצה לוודא שהעסק שלך מתנהל באופן יעיל וחכם, מנהל את כל הספרים בצורה תקינה ובשורה התחתונה, חוסך כמה שיותר?
מלאו פרטים עכשיו וניצור קשר בקרוב!
למידע וייעוץ מקצועי  למידע נוסף וייעוץ מקצועי >
  למידע נוסף וייעוץ מקצועי X
  השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם   פסילת ספרים

   פסילת ספרים מס הכנסה - גרינברג
   תוכן עניינים

   נישום הרושם תקבוליו בקופה רושמת, בשובר קבלה, בחשבונית או בכל תיעוד אחר שהיה חייב בו ולא רשם, יראו את ספריו כבלתי קבילים (פסולים).

    

   על אף שמס הכנסה ומע"מ מתייחסים לפסילת ספרים באופן קצת שונה, הרי שהעיקרון זהה. במאמר זה נבין את המשמעות של פסילת ספרים.

    

   פסילת ספרים לפי פקודת מס הכנסה

   כפי שציינו, נישום חייב לרשום את כל תקבוליו בעסק, במידה ולא עשה זאת יראו את ספריו כפסולים. החוק מחייב לדווח על כל הכנסותיו של נישום בעסק ולכן אסור להקל ראש ברישום ההכנסות – לא משנה באיזו שיטה משתמשים ברישום, הרישום חייב להתבצע.

    

   מקרה נוסף בו חשופים לפסילת ספרים הוא כאשר מוציאים חשבונית שלא כדין. הכוונה היא רישום שגוי של החשבונית או פרטים שגויים של החשבונית. במקרה כזה גם ניתנת האפשרות לרשויות לפסול את ספריו של הנישום ולקבוע שומה על פי אומדן.

    

   החוק מתייחס לאי-רישום תקבול בעסק בצורה חמורה ביותר, אשר עשויה להביא לפסילת ספרים, הליכים מנהליים הכרוכים בעלויות רבות ואף להביא להליך פלילי.

    

   מהן ההשלכות של פסילת ספרים?

   כשפוסלים ספרים לנישום, המשמעות העיקרית היא שניתנת האפשרות לרשויות לקבוע על פי אומדן את ההכנסה של אותו נישום ובהתאם גם את סכום המס שיהיה חייב לשלם בגין אותן הכנסות. בדרך כלל כשהרשויות קובעות את ההכנסה של הנישום יהיה פער מאוד גדול בין ההכנסות בפועל לבין ההכנסות שיקבעו הרשויות, מה שייצור חבות מס גבוהה.

    

   האם ניתן לערער על פסילת ספרים?

   נישום שספריו נפסלו רשאי להגיש ערעור בתוך 30 יום מיום קבלת ההחלטה, ולבקש לבטל את החלטת הרשויות. את הערעור על פסילת ספרים ניתן להגיש לפקיד השומה שערך את הביקורת בעסק. במידה ופקיד השומה דחה את הערעור, ניתן לערער לבית משפט בתוך 60 יום מיום קבלת ההחלטה.

    

   כיצד ניתן להימנע מפסילת ספרים?

   ניהול ספרים לעסק חייב להתבצע בצורה מדויקת ואחראית, חובה לבצע רישום מלא של כלל המסמכים בעסק ולהימנע מטעויות בכוונה (אי-רישום תקבול בעסק) או מטעויות שנעשו בתום לב (רישום שגוי של חשבונית בעסק).

    

   יעוץ מקצועי בנושא יכול למנוע טעויות ולחסוך כסף רב, למידע נוסף על פסילת ספרים לפי פקודת מס הכנסה – צרו קשר באתר

   עמית גרינברג
   עמית גרינברג

   יועץ מס ומנהל משרד גרינברג בע"מ המעניק שירותי הנהלת חשבונות, ייעוץ עסקי וייעוץ מס.

   שתפו את המאמר עם חברים
   צרו איתנו קשר

   זקוקים לייעוץ? פנייתכם חשובה לנו, אנא השאירו פרטים ונציג מטעמנו יחזור אליכם בהקדם האפשרי    גרינברג רואי חשבון

    משרד המתמחה בהנהלת חשבונות וייעוץ מס לחברות, עסקים קטנים ובינוניים, בנוסף לכך, המשרד מציע שירות סיוע וליווי בסוגיות המס השונות הכרוכות בתהליך הרילוקיישן לכל המדינות בעולם. צוות המשרד מקצועי, אדיב ומנוסה בתחום, תוך מתן שירות מסור ואישי לפי צרכיו של כל לקוח.

    חיפוש
    אולי יעניין אותך גם...
    דילוג לתוכן